26. júna 2013

Baza...

Končí obdobie bazy .. Na juhu už skončila, vyššie na severe, ešte kvitne.  Možno ešte stihnete pár kvetov na čaj, či na sirup.

Baza čierna.  Má nádherný, voňavý kvet. A nie hocijaký. Je to veľká kopa milučkých,  drobučkých, jemných kvietkov, ktoré vyzerajú, ako čipkovaná sukienka pre baletku.

Už pri zbere dbáme na to, aby sa nám nezaparila. Sušíme ju podľa možnosti rýchlo, kvety uložíme stopkami nahor na papier, alebo povešiame na šnúru. Farba kvetov nemá zhnednúť, biela farba musí byť zachovaná. Potom odstránime hrubé stopky a uložíme, aby sme si zime mohli   pripraviť výborný bazový čaj. Má krásnu kvetinovú vôňu s nádychom citrónu a možno trocha  pripomína vôňu liči. Ak ho ochutíme medom a citrónom, je ešte lepší.  Ako jeden z mála čajov, čaj z čerstvých kvietkov bazy vyzerá aj po zaliatí nádherne. Kvet zalejte vriacou vodou a lúhujte dlhšie, aspoň 10 minút. A ako nám pomôže?

Baza je najlepšia proti nádche. Pomáha nám v boji proti vírusovým ochoreniam ako je chrípka a infekcia dýchacích ciest, proti zápalom, posilňuje imunitu, zmierňuje bolesť.  Vraj pomáha aj pri zápaloch ústnej dutiny.  Bazový čaj nás upokojí a budeme sa z neho potiť, ale to je OK, pretože nám pomáha liečiť sa  a  pôsobí aj detoxikačne. Vyupratuje to v nás a zbaví nás usadených toxínov, aj prebytočných tekutín v tele. Potešia sa obličky, srdce, aj žalúdok.  A je toho ešte oveľa viac. Nie je to výborný čaj?  Šup s ním do papierových sáčkov.


čaj z bazy 
Bazovica alebo bazová limonáda 

Robili ju naše babičky, mamičky a bola to veľká ňamka. Skúsme sa vrátiť do detstva a urobme si ju. Je to zvláštne, ako je baza perfektne načasovaná (samozrejme, pokiaľ sa počasie neblázni).  Objavuje sa práve v čase, kedy je príjemne teplo, pretože práve vtedy sa nám žiada niečo voňavé a osviežujúce. A presne taká je "bazovica"... :) 

Recept:
5l vody
20 - 30 kvetov bazy
1kg cukru
1 -2  citróny - šťava
Kvety bazy dáme do  5 litrového pohára, vodu ohrejeme a rozpustíme v nej cukor. Po vychladnuti zalejeme kvety v pohári. Pridáme šťavu z citróna. Necháme týždeň na slnku až kým to začne bublinkovať.  Hneď precedíme, nadávkujemedo fliaš a dáme do chladničky.Vypije sa vždy veľmi rýchlo... :)
bazovica
Bazový sirup
určite vyskúšajte, okrem osviežujúcich nealko nápojov, môžete vyrobiť aj zaujímavé miešné nápoje :) Hodí sa, napríklad s proseccom.
Recept: 
2l vody
25 kvetov bazy
2kg cukru
2 - 3  citróny 
Postup: Odstopkované kvety bazy zalejeme prevarenou vodou a pridáme citróny nakrájané na kolieska. Pokiaľ nie sú zaručene bio, šupky radšej odstráňte. Necháme 24hod. vyluhovať v chlade. Na druhý deň  precedíme cez gázu a  pridáme dukor a citróny. Všetko dáme do hrnca a privedieme až do bodu varu. Necháme trocha prevrieť a prelejeme do fliaš.

bazová limonáda

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára