7. júla 2013

Letný listový šalát alebo, ako urobiť dobrý šalát

Toto nie je žiaden objav, uvádzam len základné veci, pretože sa stále presviedčam,  že väčšina ľudí nevie ochutiť šalát tak, aby aj chutil. U nás doma bolo samozrejmosťou používať do všetkého čerstvé bylinky. Ani ma nenapadlo, že by to mohlo byť aj inak. A práve bylinky a dobrý olej sú veľmi dôležité.

Zelený šalát s lososom
 Základ pre dobrú zálievku

V podstate, musia byť zastúpené 3 základné chute: slaná, kyslá a sladká - ostatné, pridávaním robia výslednú chuť ešte viac inou a zaujímavou.
  • nešetriť dobrým olejom
  • šalát umyť a natrhať (nie sekať), zálievku pridať až tesne pred podávaním
  • zľahka ale poriadne premiešať
  • VŽDY ! ochutiť čerstvými bylinkami (za základné považujem petržlenovú a zelerovú vňať, okrem toho, milujem v listovom šaláte čerstvú majoránku - určite vyskúšajte)
  • skoro každý šalát uvíta na jemno nakrájanú mladú cibuľku - nie veľa, nesmie prerážať!
  • šalát zaliať až tesne pred podávaním
Zálievku si môžete pripraviť v šálke, v ktorej vymiešate: kryštáľový cukor / med , citrónovú šťavu a soľ - cukor sa začne topiť - na záver pridajte kvalitný olivový olej a poriadne vymiešajte. Zrejme vám zálievka zhustne, to je OK. Iný spôsob, najmä, ak chcete viac zálievky - všetko dajte do skleneného pohára, napríklad od detskej výživy, uzavrite viečkom a poriadne pretrepte. Zvyšok zálievky si odložte do chladničky. Či použijete citrón alebo ocot, je na vás, ja ocot radšej nepoužívam, pretože zbytočne zakyseľuje. 
Rada používam Uma ocot, vtedy však nesolíme, pretože už je slaný. Je zdravý, podporuje trávenie a nezakyseľuje. 
Potom už len dodávate, čo vám chutí - napríklad syr,  lososa???

Listový šalát s kúskami lososa, so sladkokyslou zálievkou

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára