2. júla 2013

Mamin ríbezľový koláč s posýpkou - zo zemiakového cesta


Toto je jednoduchý, ale naozaj veľmi dobrý letný koláč, pri ktorom sa nikdy neviem rozhodnúť, či mi chutí viac hneď po upečení, alebo až na druhý deň, či s ríbezľami alebo s marhuľami. Joooj, a je s posýpkou... 
 Recept:
300g trstinového cukru
160g masla
3 vajcia
300g podľa možnosti,starých zemiakov
300g hrubej múky 
( alebo 200g pohánkovej krupice a 100g bezlepkovej múky Jizerky , príp. špald. múky )
1 prášok do pečiva
250ml mlieka
vanilka

Posýpka:
100 g kryštáľového cukru
50 g múky
50 g masla
škorica v prášku
štipka soli 

Postup:
Najprv si uvaríme zemiaky. Vajcia vymiešame s cukrom, netreba oddeľovať bielka. Pridáme vanilku a mierne rozpustené (ale nie teplé!) maslo. Uvarené zemiaky prepasírujeme a zľahka vmiešame do vyšľahanej masy. Pasírujte ich priamo do cesta, v žiadnom prípade ich nevymiešavajte zvlášť. Inak by bolo cesto ťažké a nedostatočne by sa nadvihlo. Preto sú vhodnejšie staršie zemiaky. Potom pridajte vlažné mlieko a múku, vymiešanú s práškom do pečiva.  Ak sa rozhodnete pre pohánkový variant, určite použite pohánkovú krupicu, nie múku, tento koláč si pýta hrubšiu múku, bude chutnejší. 
Na vrch rozsypte ríbezle (je výborné, ak máte aj čierne, urobí to oveľa lepšiu chuť) Ríbezle premiešajte s trochou kryštáľového cukru.  Tento koláč je vynikajúci aj s marhuľami. Naozaj neviem, ktorý mi chutí viac. Posypte posýpkou a pečte na 180 -200°C do ružova.  Po upečení je koláč kreký a jemný a na druhý deň je cesto ťažšie a opäť inak dobré. 

poznámka: tentokrát som koláč nerobila z pšeničnej múky. Použila som 200g pohánkovej krupice a  100g špaldovej múky. Podľa originálneho receptu je preto koláč bledší. 

zemiakový koláč s ríbezľami
ríbezľový koláč s posýpkou
mamin zemiakový koláč s ríbezľami alebo s marhuľami

Marhuľový koláč


zemiakový koláč -  čučoriedkový variant


2 komentáre:

  1. Hej, je to tak - ríbezle, marhuľky, to sú vône prázdnin. Škoda, že sú za nami...

    OdpovedaťOdstrániť