28. augusta 2013

Rizoto po taliansky - základný recept podľa Jamie Olivera

Talianske rizoto milujem a musím povedať, že tak dobre spracovaný recept, ako má Jamie vo svojej knihe, "Jamie po taliansky", som nikde nenašla. 
Podarilo sa mi na prvý krát a bolo úžasné. Vždy, keď sa púšťam do varenia rizota, pre istotu si recept postavím pred seba. Základom pre akékoľvek rizoto je "risotto bianco", čiže, biele rizoto. Pokiaľ máte túto knihu, nájdete ho na strane 130.  Ak nie,  nech sa páči recept, môžete skúšať. :)


rizoto po taliansky, ktoré varil tentokrát Matúš

Recept:

1,1l vývaru (kuracieho, rybacieho alebo zeleninového, aký je primeraný)
2 PL olivového oleja
hrudka masla
1 veľká cibuľa, ošúpaná a najemno nasekaná
½ bulvy zeleru (menšieho) 
400 g ryže na rizoto
2 vínové poháre suchého bieleho vermútu (suché Martini alebo suché biele víno)
morská soľ a čerstvo pomleté čierne korenie
70 g masla
115 g čerstvo nastrúhaného parmezánového syra

Jamie prípravu rizota rozdeľuje na štyri fázy. 
Treba ich dodržať, aby sa vám podarilo. Tak sa na to pozrime.


1. fáza: Zohrejte vývar. Dajte olivový olej a maslo do iného hrnca, pridajte cibuľu, cesnak a zeler a varte pomaly asi 15 minút, nenechajte stmavnúť. Toto sa volá soffrito. Keď zelenina zmäkne, pridajte ryžu a zvýšte teplotu.

2. fáza: Ryža sa teraz začne mierne smažiť, takže ju neustále miešajte. Po minúte bude vyzerať trocha priesvitná. Pridajte vermut alebo víno a ďalej miešajte  - bude to fantasticky rozvojniavať. Akékoľvek nepríjemné chute alkoholu sa vyparia a ponechajú ryži chutný základ.

3. fáza: Keď sa ryža vyvarí vo vermute alebo vo víne, pridajte prvú naberačku horúceho vývaru a poriadnu štipku soli. Znížte teplotu na mierne vrenie, aby sa ryža zvonku neuvarila príliš rýchlo. Stále pridávajte vývar po naberačkách, miešajúc a vyplavujúc krémový škrob z ryže. Nechajte každú naberačku absorbovať prv než pridáte ďalšiu. Potrvá to asi 15 minút. Ochutnajte ryžu a skúste, či je uvarená. Ak nie je, pokračujte v pridávaní vývaru, kým ryža nezmäkne, ale bude a trocha na zahraznutie. Nezabudnite skontrolovať dochutenie. Ak sa vám vývar minie prv, než sa ryža uvarí, pridajte ešte trochu vriacej vody.

4. fáza: Odložte zo sporáka a pridajte maslo a parmezán. Dobre premiešajte. Dajte na hrniec pokrievku a nechajte ju 2 minúty zakrytú. Toto je najdôležitejšia časť prípravy perfektného rizota, keďže práve tu sa stáva úžasne krémovým a mazľavým, aké by malo byť. Zjedzte ho, čo najslôr, kým si zachová svoju nádhernú konzistenciu. 

PS: Ja zvyknem parmezán nahrubo nastrúhať,  ale môj Matúš tvrdí, že ak v záverečnej fáze pridáme syr, pokrájaný na malé kocky, väčšia časť sa rozpustí a zostane malý syrový kúsok, do ktorého je príjemné náhodne kusnúť... Tak to už nechám na vás :)


rizoto po taliansky

risotto bianco


dobrý parmezán je základ

príprava talianskeho rizota v skratke



10 komentárov:

 1. Vyzera to lákavo. Vyskúšam čo najskôr.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. To ma teší, dajte vedieť, ako sa podarilo. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ryžu pridávame neprepláchnutú, že? :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. V surovinách Vám chýba zeler - má byť stonkový alebo koreňový? A aké množstvo?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Koreňový, množstvo dávam odhadom - ale Jamie píše pol bulvy. Nastrúhať nahrubo. Vďaka, doplním.

   Odstrániť
 5. skuste pridat cuketu odporucam

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Ďakujem, to mi pripomenulo, že už dlhšie sa chystám na rizoto s tekvicou. Cuketka môže byť tiež fajn. Tak sa teším :)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Super, vďaka za recept, rizoto bolo naozaj veľmi chutné :)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Veľmi sa teším. Spočiatku to je ako ťažká maturita, ale opakovaním zistíte, že je to veľmi ľahké. Veľa chuti aj do varenia, aj do jedla. 🤤👩‍🍳

  OdpovedaťOdstrániť