13. októbra 2013

Gaštanové vozíčky a bratislavské uličky

Farebné lístie, stále vzácnejšie slnko,  stále ostrejší vietor ale aj ... gaštany! Máte radi gaštany? 

Už ako dieťa ma na bratislavských námestíčkach fascinovali "gaštanové vozíčky" - voňavé a starodávne. Rozvoniavali až do susedných uličiek a iná reklama potrebná nebola.
Ako sme pri nich stáli trpezlivo aj netrpezlivo v rade a čakali na to,  kedy sa dopečie nová várka. Párkrát to už vyzeralo nádejne, ale nie, predavač sa znalecky pohrabal vo voňavej kope, potom sa zamračil, pokrútil hlavou,  a lopatku položil. Tváril sa prísne a nikto sa mu neodvážil odporovať. Všetci sme hypnotizovali čarovnú lopatku a utešovali sme sa, že už to predsa dlho trvať nemôže.  Konečne. Predavač mal staré kožené rukavice, gaštany naberal krásnou starodávnou špeciálnou lopatkou, pozorne odmeriaval na starej váhe a potom vám podal do zamrznutých rúk horúce a voňavé papierove vrecúško. Keď ste si privoňali, odrazu ste mali tvár v horúcom gaštanovom obláčiku. Najprv sme si zohrievali ruky, také horúce gaštany sa predsa nedali jesť, ale aj tak sme tie prvé prehadzovali v rukách a popálili sme si jazyk. 
Aj čakanie v rade na upečené gaštany malo svoje čaro a atmosféru. Všetkých nás spájlo rovnaké slovíčko. Kedy? Deti dobiedzali do rodičov. "Mami, a  kedy už budú gaštany upečené?" "Oci, a kedy nám už dajú gaštany?" Ale nikto z nás odpoveď nepoznal. Raz keď bol zrovna jeden z tých "ostrejších" dní a keď predavač poprehraboval horúce  gaštany, ale lopatku opäť položil a pokrútil hlavou, nahla sa jedna vyfintená dámička s prosebnou otázkou "A budú... KEDY?" Dostalo sa jej aj pohotovej odpovede. Jeden veselý podgurážený spolustojaci, ktorý zrejme stihol ochutnávku všetkých punčov v blízkom okolí sa nahol k dámičke a hlasno a radostne odpovedal. "Kedy??? Keeeď vám narrrastú ... na zzadku vrredy! " Gaštany sa zrejme zľutovali, o chvíľu už hlásili, že sú upečené a všetci spolustojaci si vydýchli, že vznešený zadoček zostane bez následkov. 
Tak, hurá na gaštany a pozdravujem Šimkáčikov! :)


upečme si gaštany


Máte radi gaštany?

gaštany, gaštany

2 komentáre:

  1. Krásna jesenná príhoda, ktorá určite pobaví tých, čo milujú vôňu jesenného lístia zmiešanú s lákavou vôňou gaštanov... Dobrú chuť... :-) Už spomínaní Šimkáčikovia

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Dnes to bolo presne tak. Krásny farebný deň s vôňou lístia, kopa slnka, ľudia na prechádzke pri Dunaji s rozvoniavajúcimi papierovými vrecúškami ...
    Vďaka.

    OdpovedaťOdstrániť