16. novembra 2013

Levanduľový čaj

Stále sme bližšie k zime, babušíme sa do šálov a čiapok, stále viac túžime po horúcom, voňavom kúpeli vo vani, v izbách nám svetielkujú sviečky, šíri sa aróma z voňavých lámp
a... stále radšej popíjame čaj. 

Možno ste v lete neleňošili a nazbierali ste si levanduľu. Ak nie, kúpte si a urobte si levanduľový čaj. Je to príjemný čaj na večer, bude sa vám po ňom výborne spať. levanduľový čaj 
Recept na levanduľový čaj
(cca 3 šálky)
1 - 2 ČL levanduľových kvetov
 3 - 4 dl vody
Spariť horúcou vodou a nechať vylúhovať asi 5 -10 minút. Nálev môžete zopakovať. Odporúčam čaj osladiť medom. Levanduľa je veľmi aromatická, preto nerobte silný nálev. Čaj by chutil veľmi korenisto, až horko a krásnu vôňu by ste zrejme neocenili a nevychutnali. 
Výborný čaj dostanete, ak pridáte trocha mäty alebo medovky. Takisto môžete kvietky pridať do zeleného alebo do čierneho čaju. 

Prečo levanduľový čaj...

Okrem toho, že má príjemnú vôňu, pomáha pri bolestiach hlavy, najmä, ak sme prechladli, pôsobí ukľudňujúco, lieči nespavosť, návaly a celkovú slabosť.  Pomáha pri nadúvaní aj pri žalúdočných kŕčoch. 

Ale na to, aby ste si pripravili šálku levanduľového čaju nemúsíte samozrejme trpieť všetkými týmito neduhmi.  Urobte si čaj len tak... a cíťte sa ako na levanduľovej lúúúke. 

levanduľové kvety môžete pridať aj do zeleného čaju
čaj z levandule5 komentárov:

 1. Musím tieto účinky pred spaním vyskúšať. Čajíky - to je moje, ale levanduľový som ešte nepila.
  J.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Verím, že bude chutiť. Ale dajte si do neho dobrý med. Potom sa už len zabaliť do deky a popíjať. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Levanduľový čajík obľubujem a veľmi ho odporúčam nielen pred spaním ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Práve si pochutnávam na kombinácii levandule so zeleným čajom s jazmínom. Vrele odporúčam!

  OdpovedaťOdstrániť