19. novembra 2013

Nalepšia fazuľová polievka s majoránkou, ume octom a so smotanou

Dobrá fazuľová polievka je skvelé jedlo. Fazuľa je vynikajúca na ľadviny, ktorých tvar aj kopíruje a je vraj tým zrdavšia, čím je tmavšia. Ume ocot zase stimuluje funkciu čriev a podporuje trávenie. V mojej fazuľovej nájdete aj koreňovú zeleninu, aj bylinky a je zjemnená smotanou. Je to jedlo na jeseň a zimu. No a tí, ktorí by si radi pridali klobásku, tak nech sa páči... :)
výborná fazuľová polievka
Recept:
200g tmavej fazule
voda
2 bobkové listy
4 zrniečka nového korenia
4 zrniečka bieleho korenia
2 strúčky cesnaku vcelku
2 stredné cibule
2 zemiaky
3 mrkvy
1 - 2 petržleny
kúsok zeleru
citrón alebo uma ocot - pozor, okrem toho, že je zdravý, je aj slaný
1 - 2 ČL majzény

250ml 33% sladkej smotany ( aj viac)
1  PL majoránky
1 ČL tymianu
trstinový cukor (na dochutenie)
soľ
petržlenová vňať
(prípadne 1 nožička výbornej klobásky)
Fazuľu poriadne umyte, zalejte vodou a nechajte namočenú min. 12 hodín. Vodu zlejte a nechajte namočenú v novej vode. Potom vylejte všetko do hrnca, pridajte bobkový list , nové a biele alebo čierne korenie a nechajte variť. 
Až keď je fazuľa mäkká, pridajte zeleninu v celku a zemiaky pokrájané na kocky. Teraz môžete pridať aj petržlenovú vňať, urobí chuť polievke, neskôr ju vyberieme. Ešte tymián a polievka začne voňať.
(V tomto štádiu môžete pridať aj nožičku dobrej klobásy vcelku, pokiaľ ju pokrájate na kolieska a pridáte do polievky, bude prerážať chuť klobásy a samotná klobása bude bez chuti, lebo sa vyvarila do fazule. Klobásu po uvarení vyberte, až potom nakrájajte a kolieska pridajte do každého taniera ) Pokiaľ vám z nej zostane aj na druhý deň, opäť nakrájajte na  kolieska a dajte zohriať s fazuľou, to je OK. )
Keď je zelenina uvarená a fazuľa mäkká, vyberte z fazule, čo tam viac nepatrí. Nepotrebujeme vňate, cibuľu, cesnak, zeler, niekto možno vyberie aj petržlen. Pridajte majoránku, tymián a vymiešajte si smotanu s majzénou. Smotanu vlejte do fazule, a budete ju mať zahustenú. Potom opatrne dochucujte Ume octom, ( obsahuje aj soľ, preto stále ochutnávajte) cukrom, prípadne soľou. Polievka má byť sladkokyslá, jemne smotanová, voňajúca po majoránke a tymiáne. 
Na tanier pridajte trocha petržlenovej vňaťky, smotany a možno, aj pár koliesok klobásky.
fazuľová polievka so smotanou a s majoránkou

fazuľová polievka s klobáskou

2 komentáre:

  1. vyborna -robila som ju už asi 100x ale v tejto podobe nie. Stačí pridať len nejaké bylinky alebo inak ochutiť a hneď je to iné lepšie.... :-)

    OdpovedaťOdstrániť
  2. To ma teší a je to presne tak. Rozdiel medzi dobrým a výborným jedlom je v detailoch.

    OdpovedaťOdstrániť