29. decembra 2013

Najlepšie plnené vajíčka

Plnené vajíčka. Možno, na prvý pohľad obyčajné. Ale ako vždy, všetko je o chutiach, takže, pokiaľ sa pohráte s plnkou, dáte tam samé dobré vecičky, ozdobíte..., máte tip na slávnostné raňajky alebo drobné (ale pre "poniektorých" nezabudnuteľné :) pohostenie verných priateľov. 
najlepšie plnené vajcia
Recept:
10ks vajec - uvarených na tvrdo
maslo
majonéza
biele korenie
horčica - len veľmi málo
petržlenová vňať - nasekaná na veľmi jemno
malý kúsok cibule - nasekanej na veľmi jemnučko, cibuľa nesmie prerážať, len dotvára
chuť, preto ju nakrájajte najemnajšie, ako viete. (cca ¼ - ½ najmenšej šalotky, akú nájdete)
tymián - najlepšie čerstvý
soľ
trocha cukru
džem - malinový , ríbezľový, černicový  alebo z lesného ovocia 
Postup:
Možstvá žiaľ, neudávam, robím všetko od oka a riadim sa chuťou a konzistenciou. Ale sľubujem, že nabudúce to všetko skúsim nejako zmerať a poskytnúť aj gramáže. Vajíčka prekrojte priečne. Žĺtka vyberte a vymiešajte s ostatnými ingrediencami.  Plnka má byť jemná a lahodná, krémovej konzistencie.  Má mať chuť masla a byliniek. Práve maslo a bylinky dodajú vajíčkam najlepšiu chuť.
Naplňte bielkove polovičky a uložte do chladničky stuhnúť. Okrem toho, že plnka je po stuhnutí oveľa chutnejšia, pretože sa jednotlivé chute prepojili, dôvod je aj praktický. Nazdobené vajíčka sa ťažko skladujú tak, aby vydržali pekné do podávania.  Pred podávaním ich polejte majonézou, rozmiešanou  s trochou studenej vody. Na každé vajíčko dajte, ako ozdobu kopček veľmi dobrého malinového džemu. (môže byť aj černicový, ríbezľový, proste kvalitný džem, pikantnejšej chuti). 
A nebojte sa džemu, uvidíte, že plnené vajíčko bez džemu už nebudete chcieť.  Položte na nejaký zelený šalátik (ja som použila špenátový s pomarančovou zálievkou) ale, priznám sa, že my ich máme veľmi radi aj s mojím zemiakovým šalátom. 
A... môžete podávať. 
Plnené vajíčka s bylinkami, maslom a s malinovým džemom
moje najlepšie plnené vajíčka
plnené vajíčka a špenátový šalát s pomarančovou zálievkou
plnené vajíčka na raňajky
plnené vajíčka s džemovou čiapočkou

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára