15. januára 2014

Levanduľovo vanilkové rožteky (bezlepkové)

Mnohí majú radi klasické vanilkové rožteky. Ale čo si majú počať všetci tí "bezlepkoví", ktorých stále pribúda? 
Netreba sa trápiť, dokážete si upiecť svoje bezlepkové, ktoré budú určite lepšie a lacnejšie ako z obchodu, a ktoré vám určite budú potajomky vyjedať aj všetci "lepkáči". 
Môžete použiť vlašské alebo lieskové orechy, ja som tentokrát použila mandle, pretože myslím, že viac vynikne chuť vanilky.  A ponúkam vám trocha  inú chuť - upečte si levanduľovo vanilkové rožteky. Neočakávajte, že budete cítiť záhon levandule.  Je lepšie, keď chuť neviete identifikovať. Keď vám to len chutí, chutí a vy neviete prečo. Zapamätajte si, že levanduľa vždy vynikne spolu s vanilkou, tieto dve chute a vône patria k sebe. Druhá vec, ktorú treba dodržať je, že levanduľu pridávame opatrne. Malé množstvo chuť vylepší, veľké množstvo nenávratne pokazí. 


levanduľovo vanilkové rožteky

Recept:
(robila som len menšiu dávku, asi 30 - 35ks)

100 g na jemno pomletých mandlí, príp. mandľovej múky
80g jemnej pohánkovej múky
 (skúste iný druh, ako slovenskú značku Kroner, je zle pomletá, nemám dobré skúsenosti)
50 g kukuričného škrobu alebo múky Jizerky, príp. zn.Schär, Mix Patisserie
100 g masla - nasekajte na kúsky
50 g cukru
1 žĺtok alebo vajce
1ČL vanilkovej esencie alebo 1ks vanilkového cukru
2 kvapky levanduľového prírodného esenciálnho oleja
 (do dvojnásobného množstva stačia 3 kvapky)
soľ
 biely práškový cukor na obaľovanie
Postup:
Mandle ošúpeme a na jemno pomelieme. Dostať kúpiť aj mandľovú múku, ale je trocha drahšia. Pokiaľ ste ešte nešúpali mandle - treba ich spariť vriacou vodou a hneď, ako ste schopní ich vyberať z horúcej vody a šúpať, začnite. Mandľa by po jemnom zatlačení mala sama "vyskočiť" zo šupky. Ak to prešvihnete a voda vám vychladne, už to bude dosť zaslúžená práca. Toto je najlepšie urobiť deň vopred. Pokiaľ ste nestihli, mandle budú po ošúpaní mokré a preto ich nemôžete hneď pomlieť.  Vysušte ich servítkou a preložte na suchú servítku.  Prípadne ich dajte trocha osušiť na panvičku. Suché mandle pomeľte na jemno. 
 Teraz všetky ingrediencie zmiešajte - nemusíte to príliš prehaňať - vytvarujte do valčeka, zabaľte do fólie a dajte aspoň na hodinu do chladničky. Cesto dosť stuhne a to je dobre, inak by sa nám s ním zle pracovalo.  V každom prípade, s cestom treba pracovať rýchlo. Ja to robím tak, že postupne z valčeka odkrajujtem hrubšie kolieska, ktoré rozdelím na 3 časti a z každej ušúľam malý rožtek.  Uložte na papierom vystlatý plech a pri teplote 
180 °C pečte asi 10-12 minút. Upečené by mali mať jemne ružovú farbu. 
Teraz pozor. Rožteky sa dosť rýchlo upečú a hneď za horúca ich treba obaľovať v cukre. Preto si medzi jednotlivými dávkami na pečenie dajte trocha odstup.  Cukor s vanilkou si nachystajte na širší plytký tanier, aby sa vám tam zmestilo čo najviac horúcich rohlíčkov. Keďže sme použili bezlepkovú múku, budú veľmi krehké a lámavé. Veľmi opatrne každý podberte lopatkou a preložte na tanier s cukrom.  Obalené rožteky prikryte papierom a nechajte odpočívať do ďalšieho dňa. 
Samozrejme, nemusíte ich vôbec obaľovať a budú takisto dobré. Mne osobne chutia aj bez cukru navyše. Vyskúšajte a dajte mi vedieť. 

vanilkové rožteky s levanduľou
vanilkové rožteky a dobrá káva 
vanilkové rožteky bezlepkové
vanilkový rožtek ku káve
...


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára