16. apríla 2015

Prešporské šnicle

Rezne robíme bežne a asi skoro všetci ich máme radi. Keď mi Ernie rozprával o prešporskom šaláte, rozmýšľala som, či náhodou neexistujú aj prešporské rezne. Viedeň je neďaleko a starí prešporčania si možno chceli robiť rezne svoje - prešporské. A tak som zalistovala v sympatickej knihe "Z kuchyne starého Prešporka" od Petra Ševčoviča a... bolo to tam! 
Keďže sa ako bratislavčanka hlásim aj k starému Prešporku, myslím že sa patrí také "základné " jedlo ovládať. A tak som vykúšala. A je to dobrééé, a tu je recept. :)
(trocha prispôsobený kvôli lepšej prehľadnosti) zo spomínanej knihy.  Bola by škoda vymýšľať vlastný text, keď je tak úžasne napísaný. Užite si to aj vy. :)

prešporský rezeň

Prešporské rezne - recept

Ingrediencie:
1 kg teľacieho orecha alebo morčacích pŕs
cibuľa nakrájaná na kolieska
 posekaný cesnak
pár guličiek čierneho korenia
1 ČL mletého bieleho korenia
čerstvá petržlenová vňať
citrón
biele  (alebo ružové) víno
zmes piatich polievkových lyžíc bravčovej masti, masla a oleja - na vyprážanie
sladká smotana
hladká múka (bezlepkáči môžu použiť ryžovú)
3 vajcia
strúhanka (môže byť z pomletých cornflakov)
---------------------------------------------------
"Prešporské šnicle z teľacieho orecha alebo morčacích pŕs sú skvelé len vtedy, keď sa osobitne predpripravia. Ďeň vopred musíš kilo teľacieho orecha alebo morčacích pŕs nakrájať krížom cez vlákna tak, aby sa dali vyklepať čo najtenšie rezne také veľké, že jeden zakryje celú panvicu.
Vyklep ich teda, osoľ a ukladaj do primerane veľkej misy. Jednotlivé rezne prekladaj kolieskami cibule, posekaným cesnakom, niekoľkými guľkami celého čierneho korenia a vetvičkami čerstvej petržlenovej vňate. (ja som kvôli lepšej aróme posekala.) Všetko dlaňou dobre utlač, zakry a na noc odlož do chladu. Tu sa rodí neopakovateľná vôňa prešporských rezňov, ktorú ešte zlepšíš, ak každý budúci rezeň poleješ kávovou lyžičkou zmesi citrónovej šťavy a prešporského vína. 
Pred konečnou prípravou cibuľu, cesnak, petržlen a korenie z mäsa starostlivo odstráň. (mne zostalo na mäse trocha posekanej vňaťky, ale myslím, že je to fajn) Potom rezne obaľ v hladkej múke s primiešanou čajovou lyžičkou mletého bieleho korenia, potom v troch vajciach rozšľahaných s troma polievkovými lyžicami sladkej smotany a napokon v preosiatych žemľových omrvinkách. Rezniská okamžite vyprážaš v zmesi piatich polievkových lyžíc bravčovej alebo hydinovej masti, piatich polievkových lyžíc oleja a piatich polievkových lyžíc masla. Rezne v tuku plávajú, strúhanka na nich vlnkovatie ako jazero čerené vánkom, len musíš dávať pozor, aby neprihoreli. Keď rezne z dvoch strán vypražíš do zlata, každý z nich položíš na papierovýobrúsok a uložíš ho do tepla. 
Rezne poukladáš na nahriatu misu vystlanú cvernovým obrúskom a prizdobíš ich rezmi z citróna a vetvičkami petržlenovej vňate. Podávaš ich s niektorým zo zemiakových šalátov."
(Peter Ševčovič: Z kuchyne starého Prešporka, str. 36) 

prešporské rezne podľa P. Ševčoviča

teľacie rezne

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára