13. februára 2016

Voňavý čaj na zimu: levanduľovo - agätovo - ružový

Zima síce ešte stále nezačala, ale taký krásne voňavý čaj sa dá piť stále. Čo by ste povedali na levanduľovo - agátovo - ružový? Ako na to? Tak, to musíte mať najprv veľmi dobré kamarátky. Jedna vám daruje voňavé a krásne farebné ružové púčky, druhá zase kvety agátu, no a potom už len pridáte levanduľu, správne nadávkujete a máte to! 
Levanudľa mu dá svoju nezabudnuteľnú korenistú vôňu, agát to vyrovná a zjemní svojou vôňou neodolateľne sladkomedovou. No a ruža pridá exotiku. Výsledok -  príjemný, voňavý zážitok. 

Levanduľovo agátovo ružový čaj
Levanduľovo-agátovo-ružový čaj

Potrebujete:

kvet levandule
kvet agátu
kvet ruže

Základ tvorí levanduľa, agátu pridajte troška menej a s ružou opatrne. Tak to mám rada ja. Ale namiešajte si kľudne podľa seba. A kľudne pridajte dobrý med. Ja som mala ešte trocha rozmarínového, takže pribudla ďalšia príjemná podchuť. 
Ale aby sme nezostali len pri vôňach,  aká je jeho vnútorná sila pre naše zdravie? 

Levanduľa: Pomáha nám lepšie spať, ukľudňuje, zmierňuje návaly, aj bolesti hlavy a celkovú slabosť. Pomôže aj keď sme prechladli a bolí nás hlava, alebo sme  popapali, čo sme nemali a bolí nás žalúdok.  Agát:  je močopudný , protikŕčový a zlepšuje trávenie, rozpúšťa hlieny a uľahčuje vykašliavenie, ale je tu prítomný najmä kvôli svojej medovej a nádherne sladkej vôni. 
Ruža: pomáha nášmu žalúdku, pečeni, neznáša sa s chrípkou, či s nádchou, okrem toho je prírodným diuretikom a odháňa smútok a depresie. Budeme lepšie spať a viac sa usmievať. 

Voňavý čaj na zimu
levanduľovo-agátovo-ružový čaj

Pridajte dobrý medvoňavý bylinkový čaj 

1 komentár: