2. októbra 2016

Vegetariánsky boršč podľa Antónie Mačingovej

Milujem túto skvelú polievku. Okrem toho, že je naozaj dobrá, málokedy do seba dostanem toľko dobrých vecí pokope. Hlavne cviklu. Mám ju rada, ale zabúdam si ju pripravovať.  A počujte, čo o nej napísala sama pani Antónia: "Táto polievka obsahuje vysoký podiel koreňovej zeleniny, preto veľmi efektívne odburáva podkožný tuk vďaka vysokému obsahu vitamínov a minerálov." Tak, ešte aj toto! Keď vám to už nespaľuje, ako voľakedy, je to ďalšia motivácia vyskúšať. 
Hlavný dôvod, prečo ju uverejňujem na blogu je fakt, že niektoré kamarátky mi povedali, že polievka im nechutila. ??? A tak som si uvedomila, že zopár vecí robím predsa len inak. Napriek tomu recept nenarušujem a nemením, takže nadšencom, ktorí sa chú "najesť do štíhlosti" nič nenaruší ich režim. 


Vegetariánsky boršč podľ Antónie Mačingovej
Ako na to:
 ( veľmi mi vyhovuje, že ako mierku používa pani Antónia malú kompótovú misku) 

Najprv si na drobné kocky nakrájajte koreňovú zeleninu. Je na vás, aké veľké kocky, ale ja ju musím mať čo najdrobnejšie nakrájanú. Tak nám to chutí najviac. 

1 miska mrkvy 
1 miska petržlenu
1 miska zeleru
1 miska kalerábu
1 miska zelenej papriky - ja používam červenú, lebo mám radšej jej chuť
3 misky cvikly

korenie:
mleté čierne korenie
soľ
mletá rasca
5 bobuliek nového korenia
3 bobkové listy
olej
1 stredne veľká cibuľa 
2 strúčky cesnaku
mletá červená paprika ( ja pridávam aj štipľavú červenú papriku) 
paradajkový pretlak ( ja dávam čerstvé, obarené a ošúpané paradajky)
talianske korenie - pridávam

(Antónia Mačingová, Najedzte a do štíhlosti 1, str.57)
Postup: na oleji si osmažte všetku koreňovú zeleninu. Oleja sa nemusíte báť, obsahuje nenasýtené kyseliny a pomáha roztápať podkožný tuk. Zeleninu za stáleho miešania restujte 15 minút. Osoľte, okoreňte, pridajte rascu, nové korenie, bobkový list a pridajte nakrájanú papriku. Opäť chvíľu miešajte, pridajte mletú červenú papriku a prilejte pol litra vody.  *
Varte do zmäknutia koreňovej zeleniny.  Následne pridajte uvarenú cviklu a varte ďalej.  
* V tomto bode pridávam nakrájanú čerstvú cviklu, to je asi hlavný rozdiel oproti pôvodnému receptu.  Používam čerstvú cviklu, pretože myslím, že sa uvoľní všetka tá úžasná chuť cvikly,. Z uvarenej to už nedostanem. A zároveň pridám talianske korenie. ) 
Kým sa varí polievka, pripravte si na panvici na oleji osmaženú, na kocky nakrájanú cibuľu. Pridajte na plátky nakrájaný cesnak, chvíľku osmažte (ja ju nechávam až do ružova) a pridajte paradajkový pretlak. 
(Paradajkový pretlak nemám rada, preto používam čerstvé paradajky. Umyte, dajte do misky a polejte vriacou vodou, nechajte postáť a ošúpte. Nakrájajte na kúsky a môžete hodiť do panvice s cibuľou, podusiť spolu a vliať do polievky. Nechajte všetko povariť, môžete doliať vodu, paradajky tiež odovzdajú svoju chuť a rozvaria sa. ) 

Nechajte prevariť, prilejte vodu a vlejte do varenej zeleniny. Ak by bola polievka hustá, prilejte vodu a nechajte ešte raz prevrieť. V závere môžete pridať petržlenovú vňať. Má vysoký obsah kremíka a pomáha vlasom, pleti a pokožke.

Boršč chutí výborne s hustým, lahodným gréckym jogurtom, alebo so smotanou. Na záver - ak máte radi ešte pikantnejšiu chuť, môžete posypať talianskym korením. Používam ho skoro všade. Polievka, ktorú varím ja, má mať v podstate zastúpené všetky chute okrem horkej: slanú, sladkú, kyslú aj štipľavú. Dosoľte radšej na konci a ak je málo kyslá, dolaďte citrónom, alebo limetkou. 
Ak si to zhrnieme: rozdiel je v tom, že používam červenú čerstvú papriku, nie zelenú, ďalej  sladkú, ale aj štipľavú mletú papriku, čerstvú cviklu namiesto varenej a čerstvé paradajky namiesto pretlaku)
Tak... už len dúfam, že to nie je nezrozumiteľné.

Zeleninový boršč

Zelninový boršč s gréckym jogurtom chtí výborne


Vegetariánsky boršč s gréckym jogurtom 

Vegetariánsky boršč so smotanou

Vegetariánsky boršč podľa Antónie Mačingovej

Talianské korenie, ktoré používam skoro do všetkého

Talianske korenie vám doladí chute 


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára