Kúty a kútiky, ktoré stoja za to

     Asi každý čovek túži mať nejaký svoj  "kútik", taký, len pre seba, starať sa oň a tešiť sa z neho. Ale rád by spoznal aj iné kúty a kútiky. A tak cestuje a hľadá, objavuje a rád by si kúsok pekného vzal so sebou aj domov. 


My sme takto, voľakedy dávno, objavili Banskú Štiavnicu. Je to čarovné malé mestečko, kde oproti Bratislave, ešte dlho predávali mlieko v sklenených fľašiach, aj mäkučké karlovarské rohlíky, naozajské lekvárové lúpačky, kde sa kúrilo drevom a z komínov stúpal typický voňavý dym. Banská Štiavnica je zo všetkých strán obkolesená malými vŕškami, ktoré spájajú uzučké, kľukaté chodníčky, na ktorých ste vždy stretli slimáka. Preto sa v Banskej Štiavnici netreba ponáhľať. Ja som veľakrát bežala dolu strmým chodníčkom a zakaždým sa mi podarilo vyrobiť dosť veľa slimačích bezdomovcov. Potom som sa naučila utekať po špičkách ale aj tak, sem - tam čosi chruplo. 

V Banskej Štiavnici je všetko malé a možno preto, také milé. Malé domčeky, malé záhradky, malé plotíky, v záhradkách pokrivené stromčeky, malé jazierka a na lúkach materina dúška. 
Prežili sme tam so sestrou krásne tínedžerské roky a naše deti nádherné detstvo. Pre mňa je to dodnes jeden z najkrajší kútikov na Slovensku. 


koniec krásneho leta


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára