7. februára 2014

Mamin najlepší slepačí vývar a recept na "Židovský penicilín"

Na vývar som si vždy potrpela. U nás bol vždy taký, ako má byť. Voňavý, číry, s tenučkými rezancami. Mama ho varievala v sklenenom hrnci a tak bolo vidno všetkú tú farebnú zeleninku aj mäsko. Navonok to vyzeralo, akoby sa nič nedialo, ale vnútri to skryto bublinkovalo a po niekoľkých hodinách bola vo veľkej mise na stole zlatistá polievka s posekanou voňavou vňaťkou...
najlepší slepačí vývar 
Recept: 
1200 - 1500g mladej sliepky, alebo morčacie krídla
10 guličiek čierneho korenia
4 guličky nového korenia
1 - 2 ks bobkových listov
1ks klinček
1 stredný strúčik cesnaku
1ks cibuľa (môže byť aj so spodnou šupkou)
1ks sušenej chili papričky bez semienok (príp. veľmi malý kúsok čerstvej)
soľ
4 - 5 vetvičiek petržlenovej vňate
2 vetvičky tymiánu (vcelku)
1 vetvičku rozmarínu vcelku
2 - 3 vetvičky zelerovej vňate
3 - 4ks stredne veľké mrkvy
2 - 3 ks stredne veľké petržleny
kúsok póru
1ks malý zeler
Mäso vložíme do veľkého hrnca so studenou vodou. (voda musí byť naozaj studená, až ľadová!) privedieme do veľmi miernho varu a okamžite ešte viac stíšime plameň, polievka musí vrieť, ale nesmie bublať, inak by bola zakalená. Pridáme soľ a korenia a varíme bez bublania asi dve hodiny. Pokiaľ by sa tvorila pena, treba ju zbierať. Ak sa správne varí, nerobí sa pena.
Pridáme očistenú a na veľké kusy pokrájanú zeleninu, mrkvu v celku, cibuľu, vňate a varíme pod pokrievkou ešte asi 2 - 3 hodiny tak, aby polievka nebublinkovala a aby sa netvorila pena. Na záver môžeme ešte pridať kúsok šafranu kvôli krajšej zlatistej farbe. Polievka sa varí aspoň 4 -5 hodín, vtedy je najlepšia. (Tuk neodstraňujte, podľa výskumov je to pravdepodobne práve slepačí tuk v kombinácii s vitamínmi, ktorý pôsobí blahodárne a liečivo. )
Vyberieme sliepku aj zeleninu a polievku precedíme. Do tanierov naložíme pokrájanú zeleninu, kúsky mäsa a zalejeme horúcim vývarom. Podávame s tenučkými rezancami a posypanú jemne posekanou petržlenovou vňaťkou. Správne pripravený vývar by mal byť číry a zlatistý, preto sa táto polievka nazývala aj "Zlatá".
Môže sa podávať aj s niečím, čo sa volá "csigy" . Vtedy je to ale svadobná polievka. Csigy sú ručne robené cestovinky ktoré ešte dodnes robia niektoré gazdinky, napríklad v prekrásnej dedinke Hrhov, odkiaľ som ich aj ja dostala do daru. Csiga vraj znamená slimáčik.

mamina slepačia polievka bola najlepšia v nedeľu


slepačí vývar s rezancami alebo Zlatá polievka
voňavý slepačí vývar nám chutí a lieči nás
slepačí vývar so svadobnými rezancami, ktoré sa volajú "csigi "


Vývar sa odjakživa používal aj ajko posiľňujúci liek pri chorobách, prechladnutiach, virózach, chrípkach, zápaloch pľúc a vyčerpaní.  Ale to sme už pri polievke, ktorej sa hovorí 
Židovský penicilín. Základom je vývar, no musíme do nej ešte niečo pridať:
- na 0,3 l horúceho vývaru pridajte:
cca 1 - 2 cm nastrúhaného zázvoru
kúsok na drobno nakrájanej cibule
1 -2  roztlačené strúčky cesnaku
kúsok chilly papričky
cca 2cm bielej časti póru na kolieska
čerstvú vňať
Všetko zjesť, vydržať a zaľahnúť do postele.
Je to starý liek, veľmi posiľňujúci. Obsahuje zložky, ktoré dokážu stenčiť hlienový povlak v pľúcach. V kombinácii so štipľavou chuťou spúšťa výron slín a tekutín, čím sa odstraňujú aj usadeniny v dýchacích cestách. Toto som si síce naštudovala, ale spýtajte sa starých mám.  Alebo len vyskúšajte. 

7 komentárov:

  1. "Alenka, vyzerá to ... tu sa tomu hovorí ínycsiklandó ... čo je doslovný preklad ďasnošteklacie čo asi vyjadruje ten lahodný pocit v ústach keď ochutnáš niečo takéto."

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. :) :) :) Veľmi sa mi páči výraz "ďasnoštekliace" - tie drobučké slimáčikovské slížiky sú naozaj také :) Ja si ich, žiaľ, nemôžem dopriať, len ochutnať. Ale môžem sa vyťahovať pred návštevou a aj sa veru budem :) Ďakujem ešte raz za darček.

      Odstrániť
  2. Alenka,velmi príťažlivo si to napísala! Už sám popis lieči! Vďaka! Eva

    OdpovedaťOdstrániť
  3. alenka, ty raz budes spisovatelka, pekne a na tie halusky , myslela som , ze su to krevety

    OdpovedaťOdstrániť
  4. :) :) :) neviem, kto to pise, ale dakujem a to nie su halusky, to su take specialne spiralky. Jaj, alebo ...asi myslis ciganske...? Tak to su halusky :)

    OdpovedaťOdstrániť
  5. Super vyvar , odkedy ho varim presne podla Tvojho receptu , nema chybu. Je ako od babicky.
    Tie rozmanite vone sa premenia na skvelu chut.

    OdpovedaťOdstrániť